İstanbul Boğazı'ndan geçti! Teknenin yapıldığı malzeme şoke etti | Sakarya Haberleri - Sakarya Medya - Sakarya HaberSakarya Haberleri – Sakarya Medya – Sakarya Haber

31 Ekim 2020 - 02:43

İstanbul Boğazı’ndan geçti! Teknenin yapıldığı malzeme şoke etti

Son Güncelleme :

06 Eylül 2019 - 9:10

1.661 views
1

Alman arkeolog ve araştırmacı Domonique Görlitz, eski Mısırlı denizcilerin Karadeniz'e ulaştığını kanıtlamak için kamıştan yapılan tekne ile Bulgaristan'dan, Mısır'ın İskenderiye Limanı'na 3 bin kilometre yol  kat edecek.

2

Kamış teknesiyle 2 gün önce yola çıkan Görlitz, İstanbul'da 1 gece konakladıktan sonra İstanbul Boğazı'ndan geçip Marmara Denizi'ne açıldı.

3

Alman arkeolog ve araştırmacı Domonique Görlitz, Antik Yunan  tarihçi ve yazar  Herodot'un bir yazısında bahsettiği  '4 bin yıl önce eski Mısırlı denizcilerin gemiyle Karadeniz'e ulaştıkları' iddiasını doğrulamak amacıyla Bulgaristan'dan, Mısır'ın İskenderiye kentine deniz yoluyla yolculuğa karar verdi.

4

Domonique Görlitz ve ekibi bu amaçla, Bulgaristan'ın Beloslav Gölü'nde eski Mısırlı denizcilerin kullandığı tipte, 23 metre uzunluğunda bir kamış teknesi inşa etti. Teknenin yapımında, Bolivya'daki Titicaca Gölü'nden getirtilen Totora kamışı ve ağaç  kullanıldı. Teknede, Görlitz'in yanı sıra Almanya, ABD, Bulgaristan, Bolivya ve Hollanda'dan olmak üzere 12 kişilik mürettebat yer alıyor.

5

3 BİN KM YOL GİDECEKTeknenin inşasının bitmesinin ardından, arkeolog Domonique Görlitz ile ekibi, 17 Ağustos'ta, İskenderiye'ye gitmek üzere Varna Limanı'ndan hareket etti.

6

Abore 4 ismi verilen Alman bayraklı tekne dün saat  18.30 sıralarından Karadeniz'den  İstanbul Boğazı'na giriş yaptı. Kamış tekne bir gece  Rumeli Fenerinde bekledikten sonra bugün saat 17.00 sıralarında hareket etti.

7

Kıyı Emniyeti botlarının da eşlik ettiği kamış teknesi İstanbul Boğazından geçerek  Marmara Denizine açıldı.

8

Çanakkale Boğazından da  geçecek olan tekne  Yunanistan'ın Atina kentine ulaşacak. Girit Adasına da uğrayacak olan kamış teknesi  3 bin kilometre yol kat edip  Mısırın İskenderiye Kentine ulaşmayı planlıyor.

9

'BARIŞ İÇİN YOLCULUK'Varna Arkeoloji Müzesinde Teodor Rokov ''Bu yolculuğun sloganı olarak da 'Barış İçin Yolculuk' Karadeniz'de mevcut politik durumun gergin olduğu ve bu kamış teknesinin tüm denizlerde mükemmel bir barış elçisi olabileceğini ifade etti.

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21